close
BretarianizmPublikacje

Bretarianizm: Żyć bez jedzenia i picia?

Bretarianizm zwany też inedią lub niejedzeniem można określić jako styl życia lub filozofię. Bretarianie twierdzą, że do życia nie potrzebują pożywienia ani wody, a energię czerpią z powietrza, ponieważ w nim rzekomo znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania. Jedną z odmian bretarianizmu jest solarianizm, którego funkcjonowanie opiera się na czerpaniu energii wyłącznie z promieni słonecznych. Bretarianie traktują jedzenie i picie jako pewien rodzaj uzależnienia, od którego należy się uwolnić, aby cieszyć się pełnią życia [1].

UWAGA: artykuł opisuje trend, który przez środowisko naukowe w sposób jednoznaczny określany jest jako szkodliwy i zagrażający zdrowiu i życiu. Stanowczo odradzamy ten sposób odżywiania. Nie istnieją absolutnie żadne wartościowe dowody popierające bretarianizm – przyp. redakcji

Dlaczego jemy?

Wydaje się, że jedzenie to tylko zaspokajanie potrzeby biologicznej – głodu. Tymczasem badania dowodzą, że dzięki spożywaniu określonych pokarmów, jedzeniu w określonym towarzystwie czy w specyficznych okolicznościach, gratyfikujemy szereg innych potrzeb, w tym: uznania, przynależności, bezpieczeństwa, kontroli itp.[6]

Brak kontroli nad procesem jedzenia, czy też rygorystyczne przestrzeganie drakońskich diet niesie z sobą wiele niekorzystnych następstw w funkcjonowaniu człowieka, zarówno na poziomie somatycznym, jak również społecznym i psychologicznym. Zatem jak widać, wybory żywieniowe są wynikiem złożonego procesu, za którym stoją zarówno zjawiska fizjologiczne, jak i psychospołeczne.

Motywacja do jedzenia lub niejedzenia ma charakter wewnętrzny i zewnętrzny, mieszcząc się w szerszym kontekście środowiskowych (kontekst społeczno-kulturowy) i podmiotowych (osobowość, czynniki zmysłowe, sposób myślenia) uwarunkowań.

Jak zostaje się bretarianinem?

Wyznawcy Bretarianizmu mówią, że trzeba do tego dojrzeć. Wynika to bardziej z potrzeby serca, gdy będziemy gotowi, nasz organizm po prostu przestanie łaknąć jedzenia, wszystko wypełni energia. Czasami inicjacja trwa nawet kilka lat. Domniemanych korzyści jest wiele, bretarianie potrafią żyć pełnią życia, śpiąc jedynie 2 godziny na dobę [2]

Jak adepci wprowadzają się w ten stan?

Bretarianizm to stan umysłu, więc aby rezygnacja z jedzenia przyniosła zamierzone efekty, powinna zostać poprzedzona przemianami w sferze świadomości. Bretarianie twierdzą, że z jedzenia należy rezygnować stopniowo, zaczynając od przejścia na wegetarianizm, później na weganizm, a następnie ograniczając się jedynie do spożywania płynów, które także z czasem również zostaje wyeliminowane z diety.

Zdolność do niejedzenia zdobywa się jeszcze przez medytację, siłę woli i ćwiczenia fizyczne oparte na jodze. To wszystko pomaga według Bretarian osiągnąć równowagę wewnętrzną. Niektórzy nie odrzucają jedzenia całkowicie – stosują tzw. dietę praniczną, czyli raz na jakiś czas spożywają jakiś posiłek, np. owoc. Nie czynią tego jednak z głodu, lecz wyłącznie dla przyjemności czy w celach towarzyskich. 

Domniemane ,,korzyści” płynące z niejedzenia

Najważniejszy dla Bretarian jest Rozwój Ducha oraz odnalezienie własnej ścieżki, na której odrzucenie omawianego nałogu (jedzenia) może się bardzo przyczynić do rozwoju świadomości. Mówi się, że po zaprzestaniu jedzenia zostaje zrzucana powłoka cienia z oczu człowieka. Zaczyna on dostrzegać rzeczy, na które wcześniej nie zwracał uwagi, zmienia swe spojrzenie na wiele spraw, zmieniają się jego wartości moralne. Dlatego właśnie wybór odrzucenia pokarmów jest bardzo trudny. Wśród korzyści wymieniają, m.in.[4]:

  • redukcję kosztów, jakie pochłania zakup jedzenia, 
  • oszczędność czasu, którą traci się na przygotowywanie posiłków, a który można spożytkować w inny sposób
  • więcej miejsca w mieszkaniu do zagospodarowania, dzięki temu, że nie potrzebna jest już lodówka, kuchenka oraz inne sprzęty kuchenne, ani nawet pomieszczenie, jakim jest kuchnia,
  • rzadsze wypróżnianie się,
  • lepsze samopoczucie,
  • większa ilość energii,
  • zmniejszenie ilości snu potrzebnego do regeneracji ciała.

Warsztat bretariański: Jak porzucić uzależnienie od jedzenia już w maju: przebudzenix@wp.pl

Warsztat bretariański jak porzucić uzależnienie od jedzenia już w maju: przebudzenix@wp.pl

  • Całość: https://dietetycy.org.pl/bretarianizm/
admin5547

The author admin5547

Leave a Response